NEUROBLASTOMA

NEUROBLASTOMA - czyli z czym walczymy?'


Neuroblastoma czyli nerwiak płodowy – złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek cewy nerwowej (neuroblastów). Jest najczęstszym nowotworem rozpoznawanym u niemowląt. Blisko 50% przypadków neuroblastoma występuje u dzieci poniżej 2. roku życia.

Guz najczęściej rozwija się w obrębie jamy brzusznej (65%), z czego przynajmniej połowa ma punkt wyjścia w rdzeniu nadnerczy. Przestrzeń zaotrzewnowa stanowi miejsce wyjścia łącznie około 80% wszystkich guzów. Inne częste lokalizacje to przykręgosłupowe zwoje współczulne w śródpiersiu tylnym (15%), miednicy (2-5%), szyi (2-5%), wyjątkowo mózgowie. 
Neuroblastoma przybiera różne rozmiary, może być mikroskopową zmianą lub guzem o masie przekraczającej 1000 g. Guz jest miękki, ma konsystencję tkanki mózgowej, jest kruchy, z ogniskami krwotoków, martwicy, zwapnień; występują w nim torbiele.W momencie rozpoznania choroba jest zlokalizowana (bez przerzutów) w 40% przypadków. U około połowy pacjentów można stwierdzić szerzenie się przerzutów drogą krwionośną.

Guz nacieka okoliczne tkanki i daje przerzuty do:
węzłów chłonnych zaotrzewnowych i innych
wątroby (przerzut typu Peppera)
kości, szczególnie czaszki, oczodołów (typ Hutchinsona)
skóry (typ Smitha)
szpiku kostnego
płuc
mózgu.

Stopnie zaawansowania:
StadiumOpis
IGuz ograniczony do jednego narządu, możliwy do usunięcia w całości.
IIGuz nacieka poza narząd, w którym się rozwinął, nie przekracza jednak linii środkowej ciała.
Węzły chłonne po stronie, w której rozwija się nowotwór zajęte lub nie.
IIIGuz przekracza linię środkowa ciała,
ipsilateralne węzły chłonne z przerzutami lub bez.
IVOdległe przerzuty drogą krwi do narządów wewnętrznych: płuc,
wątrobymózgu, do tkanek miękkich i odległych węzłów chłonnych.
IVSNiemowlęta z małym guzem nadnercza (jak w stadium I i II),
przerzutami do wątroby, szpiku kostnego lub skóry, bez zniszczenia struktury kości.


Leczenie w IV stopniu zaawansowani neuroblastoma:
Stosuje się agresywne, skojarzone leczenie chemiczne, chirurgiczne i radioterapię według bieżącego protokołu (ESIOP-HRNBL). Protokół składa się z chemioterapii indukcyjnej (cyklofosfamid, winkrystyna, etopozyd, cisplatyna, karboplatyna), w przerwach między blokami podaje się także G-CSF (filgrastim). Po zakończeniu chemioterapii pobiera się komórki macierzyste do późniejszej megachemioterapii, a następnie podejmuje się próbę resekcji całkowitej guza pierwotnego. Kolejnym etapem leczenia jest zastosowanie megachemioterapii z autologicznym przeszczepieniem komórek macierzystych. Miejsce, w którym znajdował się guz pierwotny poddaje się napromienianiu. Po zakończeniu radioterapii, przeprowadza się terapię choroby resztkowej izotreotyniną albo monoklonalnymi przeciwciałami anty-GD2. Terapia przeciwciałami Anty GD2 zwiększa szanse na przeżycie o 20%. Niestety nie jest jeszcze dostępna w Polsce, a jej koszt za granicą to ok. 150 tys. EURO.

1 komentarz:

  1. Jedyny ratunek w tradycyjnym leczeniu to przeszczep szpiku, natomiast wg mnie leczeniem z wyboru jest, tlenoterapia w komorze hiperbarycznej, kapsaicyna, kąpiele w nadtlenku wodoru, wit C 30 gr 3 x w tygodniu dożylnie. Cynk zincteral + vit B1 25 mg 3 x 2. Oczywiście dieta odkwaszająca, min sok z surowego buraka 3 x 200 mg. dr.Krzyś

    OdpowiedzUsuń